3 czerwca w Warszawie odbędzie się Parada Równości. Wraz z nią miał się odbyć III Warszawski Dzień Różnorodności – coroczne wydarzenie finansowane przez miasto, poświęcone otwartości i różnorodności. Do tej pory oba wydarzenia odbywały się osobno, jednak w tym roku ich organizatorzy postanowili połączyć siły, by dotrzeć do większej liczby odbiorców. Okazuje się jednak, że nie spodobało się to miastu. Ratusz odrzucił jedyną złożoną w konkursie na organizację dnia różnorodności ofertę. Lambda Warszawa i Fundacja Wolontariat Równości, które ją przygotowały, zapewniają: Mimo braku wsparcia od miasta, chcą pokazać warszawiankom i warszawiakom, jak różnorodne jest ich miasto. I uruchamiają zbiórkę publiczną.

Warszawski Dzień Różnorodności odbywa się od trzech lat. Konkurs na jego organizację dwukrotnie wygrywała Lambda Warszawa wraz z organizacjami partnerskimi. – Celem wydarzenia jest przybliżenie sytuacji osób należących do różnych grup mniejszościowych zamieszkujących Warszawę. Udział biorą w nim organizacje działające na rzecz osób starszych, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, osób nieheteroseksualnych, osób transpłciowych, osób o różnym pochodzeniu etnicznym i narodowym, różnym kolorze skóry, wyznaniu czy światopoglądzie – mówi Marta Turska z Lambdy Warszawa. W programie znaleźć można było Żywą Bibliotekę, stoiska organizacji pozarządowych, warsztaty, spotkania, panele dyskusyjne, gry, zabawy oraz koncerty.

W poprzednich latach Dzień Różnorodności miał ograniczony zasięg. W zeszłym roku we wszystkich imprezach towarzyszących udział wzięło ok 1300 osób. Chcąc zwiększyć zasięg imprezy i dotrzeć do większej liczby osób, Lambda Warszawa połączyła siły z Fundacją Wolontariat Równości, która organizuje warszawską Paradę Równości – największy w Polsce marsz na rzecz praw osób LGBT a także innych mniejszości społecznych. – Połączenie obu imprez miało sprawić, że przekaz, że Warszawa jest otwarta i różnorodna, dotrze nie do 1300, a do 30 000 osób – mówi Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości.

Choć urząd miasta zapewniał, że konkurs na organizację III Warszawskiego Dnia Rożnorodności rozstrzygnięty będzie na początku kwietnia, jego wyniki ogłoszono dopiero 28 kwietnia, tuż przed weekendem majowym. Komisja konkursowa, składająca się z trzech osób, przedstawicieli miasta i strony społecznej, odrzuciła jedyną złożoną ofertę. Uzasadnienia jeszcze nie podano. Organizacje nie kryją zdziwienia. – Miasto miało okazję dotrzeć z przekazem o tym, że jest otwarte i różnorodne, do większej niż kiedykolwiek grupy osób, ale z nieznanych dla nas przyczyn nie zdecydowało się na współpracę – mówi Julia Maciocha. – W związku z tym Warszawski Dzień Różnorodności nie odbędzie się tym roku.

Organizatorzy nie załamują jednak rąk i pracują nad tym, by osoby zamieszkujące stolicę, a także osoby, które przyjadą do miasta, by wziąć udział w Paradzie Równości, miały okazję do przyjrzenia się i zrozumienia specyfiki grup mniejszościowych mieszkających w Warszawie. Planują zorganizowanie pierwszego miasteczka NGO na paradzie – Miasteczka Równości. W tym celu, uruchomiona została zbiórka na portalu www.pomagam.pl/parada2017, a w mediach społecznościowych działa hasło #MakeWarsawProud. – Spotkajmy się tłumnie na Paradzie Równości 2017 i sprawmy, by Warszawa, wzorem Poznania czy Łodzi, poczuła się w końcu dumna ze swojej społeczności LGBTQIA mówi Julia Maciocha. I zachęca do wpłat na organizację.

Marta Turska
Członkini Zarządu Stowarzyszenia Lambda Warszawa
[email protected]; tel. 600442040

Julia Maciocha
Prezeska Fundacji Wolontariat Równości
[email protected]

http://www.paradarownosci.eu/pl/aktualnosci/warszawa-z-parada-rownosci-ale-bez-dnie-roznorodnosci/