Opis

"Jak on cię kamieniem, to ty go chlebem" - ten cytat zdaje się dobrze oddawać stosunek wierzących gejów i lesbijek do Kościoła katolickiego.

- Nie rzucamy chlebem, raczej mówimy konkretami. O tym, że część nauczania trzeba zmienić, bo jest krzywdząca dla katolików LGBTQ, że trzeba nas docenić jako ludzi oraz uznać wartość związków jednopłciowych i rodzin, które tworzymy, gdyż są źródłem dobra. Apelujemy do duchownych, aby nie przedstawiali nas jako obcych i niebezpiecznych, w najlepszym wypadku nieszczęśliwych. Taka narracja często powoduje brak akceptacji w rodzinach i nierzadko tragiczne sytuacje. Dlatego wspieramy wierzące osoby LGBT oraz rozmawiamy z ludźmi Kościoła, aby mogli nas poznać i zrozumieć.

Ale to właśnie z takich przyczyn ludzie odchodzą od Kościoła, nie walczą o wiarę, bo łatwiej żyje się im bez niej.

- Niektórzy odchodzą, żeby ratować swoją psychikę, czasem nawet życie. Ale są i tacy, którzy pozostają w Kościele. W edukacji religijnej za mało mówi się o nadrzędności sumienia, mimo że jest to wyraźnie napisane w katechizmie. Wiara w Boga nie jest nam dana raz na zawsze, może się zmieniać w ciągu życia. Natomiast wszystkich ludzi dobrej woli łączy wiara w miłość, a ta mieszka w drugim człowieku, czasem tej samej płci. Sam dekalog nie mówi nic o związkach jednopłciowych.

A nie można być po prostu katolikiem, trzeba być katolikiem LGBT?

- Określanie siebie jako lesbijka, gej czy osoba transpłciowa nie jest "obnoszeniem się", tylko potrzebą życia w prawdzie. Osoby heteroseksualne nie ukrywają swojej orientacji ani związków i my także potrzebujemy tej jawności. 

Jednym z tematów na panelu dyskusyjnym, jaki organizujecie w trakcie ŚDM, jest czytanie Biblii z perspektywy queerowej. Co to właściwie oznacza?

- Teologowie bardzo różnie interpretują teksty biblijne. Istnieje nurt teologii queer, znany głównie w krajach zachodnich. Przykładowo bada ona motyw przyjaźni Dawida i Jonatana pod kątem związku homoerotycznego. Inny przykład: profesor Kalina Wojciechowska z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie analizując pierwotne języki biblijne wnioskuje, że pierwszy stworzony człowiek był istotą dwupłciową, dopiero po grzechu pierworodnym nastąpił podział na kobiety i mężczyzn. 

Działacie w wielu miastach Polski, kogo skupia grupa krakowska?

- Są wśród nas osoby należące do Kościoła rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego, episkopalnego i Reformowanego Kościoła Katolickiego. Są agnostycy, ateiści i osoby poszukujące. Spotykamy się raz w miesiącu, rozmawiamy o religii, sztuce, filozofii. Część z nas chodzi wspólnie do kościoła.

Oficjalnego duszpasterstwa nie ma. Kościół ewangelicko-augsburski od trzech lat organizuje 17 maja nabożeństwa z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii i Transfobii. Dwa razy prowadził też dla nas rekolekcje. Nasi przedstawiciele byli u biskupów krakowskich, rozmawiamy również indywidualnie z księżmi. Ważne dla nas artykuły pisał miesięcznik "Znak", kwartalnik "Więź" i "Tygodnik Powszechny". Mamy tutaj także świeckich przedstawicieli Reformowanego Kościoła Katolickiego, który jest zupełnie otwarty dla ludzi LGBT, błogosławi pary jednopłciowe.

Bywają przyjaźni księża katoliccy, ale niestety są też tacy, którzy kierują osoby homoseksualne do nieoficjalnych placówek na tak zwane "leczenie".

Jak wygląda takie "leczenie"?

- Część osób przepłaciła to problemami psychicznymi. Były motywowane do zmiany orientacji seksualnej, aby zdobyć akceptację otoczenia. Zdarzają się także skierowania na egzorcyzmy.

A kogoś "uzdrowiono"?

- Nie znam takiego przypadku.

W trakcie ŚDM organizujecie specjalną strefę dla pielgrzymów LGBTQ. Co będzie się działo w trakcie tych spotkań?

- Będą osoby specjalizujące się w interwencji kryzysowej, zajmujący się tematem wychodzenia z ukrycia, duchowni i teologowie. Będziemy dyskutować, prowadzić warsztaty, modlić się, wyświetlać filmy i transmisje ze spotkań z papieżem Franciszkiem. Oprócz tego będzie kawa, herbata i przede wszystkim przyjazna atmosfera.

Program spotkań pielgrzymów LGBTQ w Krakowie dostępny na: www.wiara-tecza.pl

Cały tekst: http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,20440345,pielgrzymi-lgbtq-podczas-sdm-potrzebujemy-zycia-w-prawdzie.html#ixzz4FFmV4Lsa

Foto
Komentarze
Ułóż według: 
Na stronę:
 
  • Brak komentarzy
Ocena
0 votes
Info
wielicki
A może pierdolnąć to wszystko i wyjechać w Bieszczady...
23.07.2016 (23.07.2016)
Podobne newsy
W poniedziałek w Polsce ruszyła pierwsza kampania społeczna „ Przekażmy sobie znak pokoju”, w której katolicy a także osoby LGBT walczą o szacunek wobec homoseksualistów, biseksualnych i transpłciowych. Organizatorzy zapewniają, że w kampanii nie chodzi o zgłaszanie postulatów politycznych czy doktrynalnych - Chcemy nawiązać dialog. Nie walczymy o zalegalizowanie związków homoseksulanych.
Kategorie: Nowości 
08.09.2016 · Od wielicki
Papież Franciszek swoją postawą wobec homoseksualistów budzi sprzeciw wielu polskich duchownych. Otwarcie homoseksualni pielgrzymi też zmierzają na Światowe Dni Młodzieży, może być ich nawet kilkanaście tysięcy.
Kategorie: Nowości 
18.07.2016 · Od wielicki
W Tygodniku Powszechnym z dnia 01.01.2012 ukazały sie dwa artykuły związane z tematem wiara a homoseksualność:
Kategorie: Nowości 
03.01.2012 · Od darekkk
Teraz jedyna sprawa, jaka mi została, to pogodzić moją orientację z wiarą. Nie chcę być jakimś wilkiem, który wchodzi do kościoła boczkiem. Chcę wejść główną bramą. Bo przecież nie robię nic złego
Kategorie: Nowości 
04.12.2011 · Od darekkk
Niekiedy bywają takie sytuacje, że nie wystarczy nakarmić tylko ciał0. Czasem i dusza potrzebuje pożywienia. Szczególnie w sytuacji rozterek, kłopotów czy innych życiowych zakrętów.
Kategorie: Nowości 
06.05.2011 · Od
Poleć
Inne newsy w tej kategorii
Na zajączka odpalamy chat. Można się dostać do niego będąc zalogowanym do portalu ale również bez logowania się. Można też dołączyć się do rozmów z bezpośredniego linka http://chat.gay.pl
Kategorie: Nowości 
02.04.2018 · Od admin
W związku z wieloma zmianami na świecie i całej galaktyce, administracja portalu uznała, że nie widzi podstaw do udostępniania wam darmowego miejsca do reklamowania swoich usług. Mimo wielu pozorom portal nie działa za darmo !!! Reasumując :) od pierwszego stycznia roku 2018 każde konto typu "escorts" musi zostać uzgodnione z admin_em.
Kategorie: Nowości 
31.12.2017 · Od admin
Zastanawiam się czemu wszelakie kluby, salony itp chcą i myślą, że można za darmo na naszej stronie mieć reklama za darmo !!! Każde nie uzgodnione konto będzie kasowane !!!
Kategorie: Nowości 
12.06.2017 · Od admin
Prezydent Obama ułaskawił Chelsea Manning (do operacji znanej jako Bradley Manning), byłego analityka wojskowego, który przekazał Julianowi Assange i serwisowi Wikileaks tajne wojskowe i dyplomatyczne dokumenty. Zgodnie z decyzją prezydenta Manning wyjdzie wolność 17 maja bieżącego roku.
Kategorie: Nowości 
20.01.2017 · Od starosta
Podczas poniedziałkowego pokazu filmowego na Uniwersytecie Warszawskim nieznani sprawcy wrzucili do pomieszczenia petardę z napisem „Zakaz pedałowania” i obraźliwymi ulotkami
Kategorie: Nowości 
17.01.2017 · Od starosta