Opis

O Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej pisaliśmy zaraz po jej zawiązaniu. Choć jej członkowie zdają sobie sprawę, że wywalczenie prawa do zawierania jednopłciowych małżeństw będzie bardzo trudne, ich zapał nie słabnie. Nadzieję daje im Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, który już raz doprowadził do legalizacji takich związków. Jeśli ETPC stwierdzi naruszenie praw człowieka przez Polskę, polski parlament zostanie niejako zmuszony do przyjęcia odpowiedniej ustawy. Tak samo jak miało to miejsce we Włoszech, gdzie determinacja trzech par i wyrok Trybunału poskutkowały wprowadzeniem odpowiednich regulacji prawnych. Na razie członkowie Koalicji muszą jednak wyczerpać drogę prawną w Polsce i znosić przy tym koleje upokorzenia.

„Która z pań będzie mężem?”

Swoją walkę o równość rozpoczęli w urzędach stanu cywilnego. Tam złożyli dokumenty potwierdzające możliwość zawarcia małżeństwa. – Urzędniczka była do nas negatywnie nastawiona. Gdy udało nam się otrzymać oświadczenia, skomentowała, że musimy zdecydować, która z nas będzie w związku mężczyzną (oświadczenia są podzielone ze względu na płeć – przyp. red.). To było upokarzające – mówi Cecylia Przybyszewska, która od 4 lat jest w związku z Barbarą Starską. W urzędzie od razu zaznaczono też, że kobiety spotkają się z odmową.

Z odmową spotkały się wszystkie pary tworzące Koalicję na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, bo zdaniem Kierowników USC polski porządek prawny nie przewiduje możliwości zawarcia małżeństwa jednopłciowego. Koalicjanci wnieśli więc odwołania do sądów pierwszej instancji.

– Drugi etap, czyli sprawa w sądzie rejonowym, był niemniej nieprzyjemny. Poza wieloma szczegółowymi pytaniami zapytano nas także o to, która z nas będzie mężem. Nie wiem, czy wynikało to z braku wiedzy na temat osób LGBT czy ze zwykłej ludzkiej podłości – dodaje Starska.

Na straconej pozycji

Podobne doświadczenia mieli Krzysztof Łoś i Grzegorz Lepianka, którzy są razem od 13 lat. – Tłumaczenie się z tego, dlaczego chcesz wstąpić w związek z osobą, którą kochasz, jest uwłaczające. Nie wiem, jak mam uzasadnić, że chcę wziąć ślub z moim partnerem. Do czego miałbym się odwołać po 13 latach związku, poza tym, że się kochamy? Par różnopłciowych nikt nie egzaminuje z tego, czy zasługują na małżeństwo – mówi Grzegorz Lepianka. – My się naprawdę kochamy i chcemy, aby państwo to uznało – dodaje.

Jego partner przyznaje, że bał się homofobii sądu. I, mimo że sędzina okazała się wyrozumiała i okazywała mężczyznom szacunek, i tak czuł, że są na straconej pozycji. Obie pary wierzą jednak, że dzięki ich staraniom polscy homoseksualiści nie będą musieli przechodzić przez to samo lub wyjeżdżać z kraju, by zawrzeć związek partnerski lub małżeństwo. Jak mówią, kciuki trzymają za nich nawet znajomi o „prawicowych skłonnościach”.

Argumentacja sądów nie pozostawia złudzeń

We wszystkich pięciu przypadkach sądy rejonowe wydały niekorzystne dla par rozstrzygnięcia. Cztery pary otrzymały komunikat, że przyczyny odmowy Kierowników USC były uzasadnione, w przypadku piątej sąd w ogóle nie rozpoznał wniosku i go odrzucił, wskazując przy tym, że parze nie przyznawało prawo do zweryfikowania prawidłowości decyzji, a droga sądowa w tej kategorii spraw jest niedopuszczalna.

Jak informuje Koalicja, pojawiła się także argumentacja, że „osoby homoseksualne nie są ograniczone w zakresie prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, ponieważ mogą one zawrzeć związek małżeński z osobą różnej płci”. Po otrzymaniu negatywnych rozstrzygnięć wydanych przez sądy rejonowe wszystkie pary odwołały się do sądów wyższej instancji. Teraz czekają na rozpoznanie odwołań. Kolejnym krokiem będzie wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego, a gdy ten wyda niekorzystne rozstrzygnięcie, pary zwrócą się do Trybunału w Strasburgu.

Szary koniec Europy

Spośród wszystkich państw Unii Europejskiej tylko sześć nie ma przepisów dotyczących zarejestrowanych związków partnerskich. Są to: Bułgaria, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia i Słowacja. Na drodze do równości Koalicja nie jest jednak sama, bo sukces Włochów chcą powtórzyć także inne kraje.

– Nasza inicjatywa wpisuje się w coraz bardziej powszechny trend europejski – przekonuje dr Krzysztof Śmiszek z Polskiego Towarzystwa Antydyskryminacyjnego. – Bardzo podobna inicjatywa już rozwija się na Łotwie. Wiemy też, że takie akcje przygotowywane są również w Albanii i Serbii oraz na Słowacji – dodaje.

Koalicja prosi o pomoc

Początkowe działania Koalicji były finansowane z projektu „Równość małżeńska dla wszystkich” Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, ale pieniądze skończyły się w marcu tego roku. Od tej pory pary, a także ich prawnicy i prawniczki, ponoszą koszty samodzielnie. Dlatego też Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej potrzebuje wsparcia. Dziś na platformie crowdfundingowej pomagam.pl rusza zbiórka publiczna skierowana do całej społeczności LBGT, a także jej sojuszników i sojuszniczek. Członkowie Koalicji apelują do wszystkich zwolenników o wsparcie.

http://www.newsweek.pl/polska/zwiazki-partnerskie-w-polsce-piec-par-walczy-o-rownosc,artykuly,395080,1.html#fp=nw

Foto
Komentarze
Ułóż według: 
Na stronę:
 
  • Brak komentarzy
Ocena
0 votes
Info
wielicki
A może pierdolnąć to wszystko i wyjechać w Bieszczady...
10.08.2016 (10.08.2016)
Podobne newsy
W poniedziałek w Polsce ruszyła pierwsza kampania społeczna „ Przekażmy sobie znak pokoju”, w której katolicy a także osoby LGBT walczą o szacunek wobec homoseksualistów, biseksualnych i transpłciowych. Organizatorzy zapewniają, że w kampanii nie chodzi o zgłaszanie postulatów politycznych czy doktrynalnych - Chcemy nawiązać dialog. Nie walczymy o zalegalizowanie związków homoseksulanych.
Kategorie: Nowości 
08.09.2016 · Od wielicki
Sąd w Bochni zdecyduje we wtorek, czy para gejów z Małopolski może zawrzeć w Polsce ślub jak pary heteroseksualne.
Kategorie: Nowości 
17.05.2016 · Od wielicki
Otwiera to drogę np. do odmowy zeznań wobec oskarżonego partnera tej samej płci.
Kategorie: Nowości 
27.02.2016 · Od wielicki
Oplute drzwi, wyryty krzyż celtycki, napisy „White Power” i spalony plakat - między innymi takich aktów wandalizmu dopuścili się nieznani sprawcy, którzy w nocy z soboty na niedzielę (6-7.02) zaatakowali siedzibę Stowarzyszenia Lambda Warszawa, działającego na rzecz osób LGBT.
Kategorie: Nowości 
08.02.2016 · Od wielicki
- Gdy ktoś nawołuje do przemocy wobec osób LGBT, nie możemy go ścigać - mówiła dr Sylwia Spurek, zastępczyni RPO ds. równego traktowania. Podkreślała, że konieczna jest nowelizacja kodeksu karnego. - Musimy mieć narzędzia, żeby stanowczo reagować - podkreślała w Połączeniu.
Kategorie: Nowości 
21.01.2016 · Od wielicki
Poleć
Inne newsy w tej kategorii
Na zajączka odpalamy chat. Można się dostać do niego będąc zalogowanym do portalu ale również bez logowania się. Można też dołączyć się do rozmów z bezpośredniego linka http://chat.gay.pl
Kategorie: Nowości 
02.04.2018 · Od admin
W związku z wieloma zmianami na świecie i całej galaktyce, administracja portalu uznała, że nie widzi podstaw do udostępniania wam darmowego miejsca do reklamowania swoich usług. Mimo wielu pozorom portal nie działa za darmo !!! Reasumując :) od pierwszego stycznia roku 2018 każde konto typu "escorts" musi zostać uzgodnione z admin_em.
Kategorie: Nowości 
31.12.2017 · Od admin
Zastanawiam się czemu wszelakie kluby, salony itp chcą i myślą, że można za darmo na naszej stronie mieć reklama za darmo !!! Każde nie uzgodnione konto będzie kasowane !!!
Kategorie: Nowości 
12.06.2017 · Od admin
Prezydent Obama ułaskawił Chelsea Manning (do operacji znanej jako Bradley Manning), byłego analityka wojskowego, który przekazał Julianowi Assange i serwisowi Wikileaks tajne wojskowe i dyplomatyczne dokumenty. Zgodnie z decyzją prezydenta Manning wyjdzie wolność 17 maja bieżącego roku.
Kategorie: Nowości 
20.01.2017 · Od starosta
Podczas poniedziałkowego pokazu filmowego na Uniwersytecie Warszawskim nieznani sprawcy wrzucili do pomieszczenia petardę z napisem „Zakaz pedałowania” i obraźliwymi ulotkami
Kategorie: Nowości 
17.01.2017 · Od starosta